понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe plot albo mówiąc wprost żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Żywopłoty najczęściej spełniają funkcje ogrodzenia, natomiast często służą również za dekoracje. Na ogól takie sztachety plastikowe stawia się w słonecznych położeniach, w których w mgnieniu oka rosną i silnie się zagęszczają. Bez liku wdzięku maja tez takie żywe ogrodzenia, jakie prowadza poprzez cieniste kąciki skweru. Ciemna zieleń liści z prześwitująca tu i ówdzie gmatwanina witek względnie kwiatami stanowią zajmujące wzrok obrazy, zaś rześka wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , powoduje że nawet krótki spacer nieopodal takiego parkanu uspokaja i odpręża.


Projektując plot z żywopłotu, wypada uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki jakie są w ogrodzie, również nasze preferencje oraz czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie rosną, częstokroć tez ekspansywnie kwitną, lecz potrzebują również dużo miejsca. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane zielone sztacheta z plastiku zdołają być niesłychanie wysmukłe, jednakże należny je cyklicznie obcinać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są tez koszty nabycia roślin na plot.Jest wiec nad czym się zastanawiać, gdyż takie ogrodzenie konstruuje się na długi okres czasu, nieraz nawet na pokolenia.


Zwykle zadowalający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, niesłychanie modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on sporo walorów:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio znosi porę suchą,
•ekspresowo wzrasta,
•cyklicznie podcinany porządnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek konstruuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga połyskująca - jesienią świetnie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się praktycznymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją formować wyłącznie od strony reprezentacyjnej, i cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.


Ogromnie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztacheta z Winylu stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki i ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posesji. O ile mamy dużo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Jeśli chcemy by nasze żywe ogrodzenie Poznań było niesłychanie wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий