среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy sztachety te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało biegłym okiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie kamienie sztachetki te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało biegłym ślipiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, trywialnej obróbce a także stosunkowo niskiej odpłatności. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza albo wstępnie obrabia, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie posyła do miejsca budowy ogrodzenia z plastiku na ogrodzenie i bramkę sztachetowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scalony spoiwem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Oprócz bazy zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się kolor skał na ogrodzenie PVC na ogrodzenie i furtę ze sztachet, przybierają one wtenczas różne odcienie czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak sporych złóż wycina się największe bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy można też siekać na sześciany o symetrycznych zarysach, użytkowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno też je rozdzielać przy pomocy specjalnych klinów oraz dłut na małe, nietypowych obrysów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki plastykowe wykorzystuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe z nazbieranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na ploty PCV na plot i furtkę sztachetowa. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania w środku budynku, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru i własnych upodobań forma kamiennych tafli może być wieloraki – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki i balaski z plastyku na ogrodzenie i bramę ze sztachetek unosi się z głazów przeróżnego kształtu, zestawionych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje spośród fragmentów o nieproporcjonalnych kształtach, powinno się je właściwie dobierać tzn. tak, aby postać każdego kolejnego integrował się z uprzednim. Aby takie płot było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z plastyku z Tuchowa z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia należą do skał mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur ekspresowo niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo porastają także mchem i glonami. Można to powstrzymać pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Sprofilowane jednostki czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego zmywania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, ażeby kamienie na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий